2024 – рік культурних досягнень та туристичних звершень у Рівному

2024 рік видався дуже насиченим та продуктивним роком для нашої установи, адже за цей рік вдалося реалізувати низку важливих проєктів, організувати яскраві заходи та зміцнити культурне життя нашого міста. 🎭✨

Ми раді, що мешканці міста активно долучалися до ініціатив, демонструючи любов до рідної культури та бажання розвивати спільноту💛💙У 2024 році ми також досягли значного успіху у співпраці з іншими установами та громадськими організаціями, що дозволило створити багато програм для дітей та молоді.

22 грудня 2023 року на сесії Рівненської міської ради затвердили Стратегію розвитку культури Рівненської міської ТГ, тож цього року ми активно працювали над реалізацією усіх напрямків Стратегії.

Проактивний культурний патріотизм

“My Ri”. Дитячий кроссекторальний проєкт спрямований на вивчення та інтерпретацію історико-культурної спадщини міста. Протягом квітня-травня майже 100 юних рівнян відвідали екскурсії містом і в результаті – 2 червня на фінальному концерті представили отримані знання про минуле Рівного у власній творчій інтерпретації.

“Хто тут?” Квест-гра, локацією для якої є Парк культури та відпочинку імені Т.Г. Шевченка. Метою є глибше дослідження фауни парку, осмислення парку, як не лише місця відпочинку людей, але й окремої міської екосистеми з сотнями мешканців, які часто непомітні для відвідувачів, але становлять невід’ємну його частину.

“Туристичний путівник. Рівне.” Вперше з 1938 року, розроблено туристичний путівник по м. Рівне. Наявність туристичного путівника, в якому потенційний чи фактичний гість міста може знайти інформацію про історичні об’єкти, культуру, цікаві рекреаційні локації, заклади харчування та проживання в місті сприяє формуванню позитивного враження про місто, глибшому розумінню, якісному та змістовному відпочинку. Путівник буде презентовано на початку 2025 року.

“Монополія Рівне”. В партнерстві з ТОВ “Цікава наука” розробили настільну гру, яка знайомить не лише з об’єктами культури, а й економіки міста. Гра не лише розважає, але й дозволяє дізнатися більше про унікальні місця Рівного, їхню історію та значення для громади.

“Рівне – місто унікальних поштоматів”. Компанія Нова пошта запланувала встановити брендовані цитатами відомих письменників поштомати. Управління культури і туризму в свою чергу запропонувало принаймні частину поштоматів забрендувати цитатами місцевих письменників. Так, в нас в місті з’явилось 15 поштоматів із цитатами Кідрука, Пермякова, Самчука та інших відомих рівнян. Цікаво, що даний проект мав надзвичайно багато позитивних відгуків серед мешканців громади.

Книжковий форум. Вперше організовано форум місцевих письменників, в якому взяли участь 20 місцевих авторів книг, представили більше 200 книг та розповідали про свою творчість.
Особлива увага приділяється підтримці книговидання місцевих авторів та популяризації української книги. В 2024 році виділено кошти на 14 нових книг (980 екземп), 30% від яких надійшли в бібліотека міста, а 70% отримали автори.Всі автори вперше мають можливість провести свої презентації книг в закладах культури міста.

Ярмарок дитячої книги “ДитЛіт”. У рамках різдвяно-новорічних заходів започатковано проведення Ярмарку дитячої книги “ДитЛіт”, де діти мають можливість познайомитися з дитячими письменниками громади і придбати їх книги.

Жива спадщина

Фестиваль традицій та смаку “ВареничОК”. Відновлено гастрономічний фестиваль присвячений українській традиційній кухні та традиціям. Вперше фестиваль проводився в Рівному у 2021 році. Цьогоріч вдалось відновити і масштабувати захід. Подія зібрала сотні гостей, перетворивши Парк культури та відпочинку імені Т.Г.Шевченка на яскраву фестивальну зону. Було представлено найрізноманітніші види вареників із традиційними та авторськими начинками. Гастропрограма супроводжувалась виступами творчих колективів Рівненщини з традиційними для різдвяно-зимового циклу забавами та піснями та виставкою робіт майстрів декоративно-ужиткового мистецтва. Даний фестиваль об’єднав найкращі кулінарні традиції української кухні та фольклору.

Творчий проєкт «Мистецька резиденція народної хореографії імені Віктора Марущака». Протягом трьох днів (17-19 травня) 14 колективів – понад 500 танцюристів з різних куточків України – Дніпра, Одеси, Хмельницького, Києва, Білої Церкви, Рівного та Рівненської області демонстрували свої таланти й уміння, представляли особливості народного танцю саме свого регіону. Проєкт включав у себе конкурс, майстер-класи провідних хореографів, нагородження переможців, концертні виступи та відвідування краєзнавчих екскурсій, творчих та туристичних локацій для ознайомлення з особливостями історії й культури нашого регіону.

Цілодобові культурні гачки

23 серпня до Дня Державного прапору було встановлено національний рекорд України: наймасовіше виконання дітьми Духовного Гімну України “Боже Великий Єдиний”. Це символічна подія об’єднала 955 юних голосів, які в унісон заспівали молитву за мир та благословення нашої Батьківщини.

ІІ Загальноміський фестиваль пісенно-музичного мистецтва «Великодня співанка». Творчі колективи міста до Великодніх свят  віншували в храмах та на локаціях міста і цьогоріч долучилися до акції “Зупиніть війну”. 

ІХ Загальноміський мистецький проєкт “Рівне. Літо. Музика” в 2024 році об’єднав 14 тематичних концертів різних мистецьких напрямків – концерти класичної, народної, джазової та сучасної музики та хореографії. В рамках фестивалю проведено комплекс заходів «Бібліотека під відкритим небом».

ХХІ фестиваль пісенно-музичного мистецтва “Різдвяні піснеспіви”. Фестиваль проводиться в храмах міста, в парку культури та відпочинку. В рамках фестивалю виступають хорові колективи, ансамблі та сольні виконавці, запрошені з територіальних громад області та наші місцеві колективи, які виконують колядки, щедрівки, духовні твори. 

ХІ-ий ювілейний Міжнародний етнічний фестиваль «ЛіраФест-2024» та Лірницька Покрова на Оствиці. У програмі фестивалю ЛіраФест-2024: презентація проєкту «ДУМА», майстер-класи з виготовлення традиційних кобзарсько-лірницьких інструментів та гри на них; концерти лірників, бандуристів та кобзарів з виконанням традиційного репертуару (думи, канти, псальми, історичні, козацькі пісні, балади та ін.). На фестивалі звучали повстанські, стрілецькі, козацькі та сучасні пісні про ЗСУ у виконанні фольклорних гуртів та відбуваються майстер-класи дитячих ігор і поліських танців, та майстер-класи з народно-вжиткового мистецтва (кераміки, ткацтва, гончарства, вишивки та плетіння з природного матеріалу). 

Тривимірна реновація локацій

Приміщення паркового флігелю, пам’ятка архітектури місцевого значення “Житловий будинок мурований” Стратегією розвитку культури визначено однією з локацій, що потребує реновації. Цьогоріч було:

  • Проведено толоку, розчищено та впорядковано простір внутрішнього двору поблизу приміщення паркового флігеля вул. 16 Липня 59.
  • Проведено 5 стратегічних сесій з розробки проекту концепції МОХ (Мультикультурний об’єднавчий хаб).
  • Розроблено та презентовано візуальну концепцію майбутнього культурного хабу (реорганізованого простору Паркового флігелю (Русана).
  • Отримано Акт технічного стану приміщення, виготовлений на замовлення управління культури і туризму.
  • Здійснено тривимірне сканування будівлі, що є першим етапом для розробки проектно-кошторисної документації.
  • На наступний рік заплановано розробити ПКД на реставрацію з пристосуванням пам’ятки архітектури місцевого значення, житловий будинок мурований.

Динамічна спроможність

Для посилення конкурентної спроможності дієвців культури, здобуття ними навичок написання грантових заявок та введення проектів в рамках діяльності Мультикультурного Об‘єднавчого Хабу (МОХ). Було проведено два дводенних тренінги для дієвців культури міста.

Цьогоріч було отримано досвід співпраці з іншими управліннями виконавчого комітету Рівненської міської ради. У рамках співпраці було проведено ряд заходів:

  • Разом з управлінням освіти, управлінням молоді та спорту проведено свято “Випускник 2024”. Зважаючи на безпекові виклики сьогодення і враховуючи, що свято Випускник в Рівненській міській територіальній громаді востаннє проводилось 2019 року цьогоріч до заходу було долучено три управління, що дало можливість вивести захід на новий культурний та естетичний рівень. В умовах воєнного стану, враховуючи всі безпекові вимоги нам спільно вдалось зібрати на одному майданчику майже 1500 випускників та їх батьків і достойно вшанувати результати сумлінної багаторічної праці учнів міських загальноосвітніх закладів.
  • Разом з управлінням молоді та спорту, освіти, приватними закладами – “Територія позашкілля Від мрій до дій” – захід, присвячений важливій ролі позашкільної освіти у розвитку дітей та молоді. Позашкільна освіта охоплює різноманітні гуртки, секції, творчі та спортивні студії, де діти можуть розвивати свої таланти, здобувати нові знання та вміння, і формувати особисті якості. Вона є важливим доповненням до шкільної освіти, сприяє гармонійному розвитку особистості та підготовці молоді до дорослого життя. Цьогоріч ми вперше започаткували проєкт “Територія позашкілля: від мрій до дій”. Проєкт де кожен колектив мав змогу на одній великій площині Парк культури та відпочинку імені Т.Г.Шевченка представити себе задля того аби залучити нові маленькі та юні обличчя у свої стіни.
  • Започатковано перший спільний інклюзивний проєкт з управлінням у справах молоді і спорту – захід з відзначення провідних спортсменів Рівненської області з видів спорту осіб з інвалідністю «Незламні. Історії сили», який став не лише подякою 50-и спортсменам за їхню працю та досягнення, а й важливим кроком у формуванні інклюзивного середовища в нашій громаді. Унікальні мистецькі номери на сцені.

Вшанування. Ветеранська політика, підтримка військових

Управлінням культури і туризму розроблено програму «Рівне – місто Героїв на 2024 – 2026 роки» відповідно до якої в 2024 році на фасадах закладів загальної середньої освіти Рівненської ОТГ урочисто відкрито 45 дощок пам’яті загиблим Захисникам України.

Вперше проведено захід “Рівненська єдність” – захід соціальної адаптації Ветеранів війни і членів їх сімей (18 жовтня) спрямований на інформування ветеранів війни і членів їх сімей про підприємства, установи і організації, діяльність яких спрямована на їх підтримку, допомога в залученні до рухової активності, допомога у веденні та підтримці ветеранського бізнесу.

Для ветеранів, які перебувають на реабілітації в лікарняних закладах області організовується:
участь в культурно-мистецьких загальноміських заходах, екскурсії та прогулянки в зоопарку,
екскурсії в Таємничих підземеллях Рівного.

Колективи підвідомчих закладів цьогоріч відмовилися від стипендій Рівненської міської ради обдарованій молоді, талановитим дітям, провідним творчим, бібліотечним працівникам, ветеранам та працівникам галузі «Культура» на користь підтримки військових. Було передано три дрони DJI Mavic 3T на загальну суму майже 500 тис. грн.

На Майдані Незалежності оновлено інсталяцію “Ціна Незалежності”, на якій розміщені портрети загиблих (померлих) Захисників України. Інсталяція оновлюється щоквартально.

Заходи, що проводяться управлінням культури та підвідомчими закладами супроводжуються збором коштів на підтримку військовослужбовців ЗСУ, за рік на заходах було зібрано 1 млн. 385 тис. 200 грн

Відновлення стели Героям Небесної сотні та Героям АТО/ООС.

Організовано та проведено Академію з нагоди Дня міста та Присвоєння відзнаки «Почесний громадянин міста», на якій вручили 157 нагород родинам загиблих Героїв, які отримали статус «Почесного громадянина Рівного (посмертно)» в 2024 році.

До річниці війни та Дня пам’яті захисників України проводяться заходи на кладовищі «Нове» та інших кладовищах міста з покладанням квітів.

Безбарєрність та інфраструктура

У 2024 році управління культури і туризму м. Рівне активно працювало над створенням безбар’єрного середовища у закладах культури та туристичних об’єктах міста. Мета цих заходів — забезпечити рівний доступ до культурних та туристичних ресурсів для всіх мешканців і гостей Рівного, включаючи осіб з інвалідністю, маломобільні групи населення та родини з дітьми.
Облаштування безбар’єрного доступу до закладів культури. У ключових культурних установах міста, таких як КЗ “Міський Будинок культури” та КЗ “Рівненський міський палац культури” встановлено пандуси.

Адаптація туристичних локацій: в туристично-розважальному комплексі “Таємничі підземелля Рівного” розроблено інклюзивні екскурсії закладом, що робить його доступним для всіх категорій відвідувачів.

У Дитячій музичній школі №2 було замінено 112 дверей, з них встановлено 11 протипожежних, 4 вітражі, що підвищує енергоефективність та безпеку приміщення закладу.

У КЗ “Рівненський міський палац культури” замінено систему протипожежної безпеки.

У всіх підвідомчих управлінню культури закладах було встановлено “тривожні кнопки”, що забезпечують швидке реагування органів правопорядку на виклик із закладу та сприяють підвищенню рівня безпеки навчального процесу.

У КЗ «Квасилівській дитяча музична школа» встановлено автоматизовану систему в укритті.

❗Успішно реалізуються загальноміські мистецькі заходи, проєкти, фестивалі, конкурси, яких в цьому році УКіТ було проведено 138

Дякуємо кожному, хто підтримував наші ідеї та працював разом з нами! Попереду — ще більше цікавих проєктів, натхнення та розвитку. Разом ми робимо наше місто кращим! 🌟

P.s. перегляньте тут у форматі презентації.

Перейти до вмісту