
У Рівному відбулася презентація проєкту “REHERIT 2.0: Спільна відповідальність за спільну спадщину“
9 травня, у Рівному презентували проєкт “REHERIT 2.0: Спільна відповідальність за спільну спадщину”, який реалізовується за фінансової підтримки Європейського Союзу.
У межах проєкту Центр міської історії, разом з Центром «Регіональний розвиток» Агенції економічного розвитку PPV та локальною командою з Рівного працюватимуть над переосмисленням та інтеграцією простору “Єврейки” у міське середовище. Серед запланованих у місті заходів:
- ревіталізація “Єврейки”, що передбачає дослідження території, реставрацію та консервацію мацев, проведення архітектурного конкурсу та створення інформаційних і навігаційних елементів; реалізація обраного проєктного рішення з адаптацією простору до потреб громади та збереженням культурної пам’яті;
- розробка маршруту для історичного ознакування єврейської спадщини у Рівному спільно із локальними дослідниками та дієвцями;
- адвокаційна кампанія для посилення спроможності громади працювати з культурною спадщиною та її інтеграцію в міський простір.
Для реалізації заходів в Рівному виділено 330 тисяч євро з загального бюджету проєкту 2,3 млн євро. Ще 1 млн та 970 тис. піде на реалізацію пілотних проєктів заходів в Умані та Меджибожі, які разом з Рівним беруть участь у проєкті, а також на спільні для всіх міст активності — освітню програму та мистецьку інтервенцію довкола теми мультикультурної спадщини міст, навчальну програму та створення експертної мережі, програму грантів для підтримки розвиткових ініціатив у громадах.
Презентація проєкту 9 травня стала відкритим майданчиком для обговорення проєкту з рівнянами, представниками єврейської громади, закладами культури, комунальними підприємствами та громадськими організаціями Рівного, зокрема до заходу долучилися представники Рівненської міської ради, ГО “Рівненська єврейська громада”, ГС “Центр цифрової історії”, Центру студій політики пам’яті та публічної історії “Мнемоніка”, ГО “Агенція сталого розвитку міста”, Рівненського обласного краєзнавчого музею, Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки, КП “Рівненський міський трест зеленого господарства”, КП “Міськсвітло” тощо.
На події команда REHERIT 2.0 розповіла про передумови проєкту, його цілі та заплановані заходи, ідейну складову:

Володимир Воробей, директор, керівник проєкту REHERIT 2.0. від Центру “Регіональний розвиток” Агенції економічного розвитку PPV, розповів про REHERIT 2.0 та його зв’язок зі Стратегією розвитку культури Рівного, а також про роль та значення проєкту для розвитку громади на прикладі проєкту ReHERIT, який реалізовувався у 2018-2021 роках у Львові та Умані.
Вікторія Панас, керівниця програм публічної історії та грант-менеджерка, координаторка проєкту REHERIT 2.0 від Центру міської історії розповіла про освітню складову проєкту. Зокрема, вона наголосила на важливості формування чутливого підходу до роботи з минулим, розвитку критичного мислення та залучення громади через освіту.
Оксана Сковронська – координаторка проєкту REHERIT 2.0. від Центру “Регіональний розвиток” та Ярина Заяць – радниця з питань політик, координаторка пілотного проєкту в Рівному представили ключові компоненти проєкту в Рівному, детально зупинились на планах реалізації для кожного з трьох років впровадження, а також представили локальну команду, до якої входять координаторка, подієва менеджерка і менеджерка з комунікацій та залучення стейкхолдерів.
У фокусі першого року реалізації проєкту:
- організація ряду публічних подій для підтримки інтересу мешканців до вивчення локальної історії та збереження мультикультурної спадщини;
- проведення неінвазивного археологічного дослідження (без розкопок), збір матеріалів про історію міста;
- порівняльне дослідження, що має на меті дослідити успішні приклади європейських міських просторів, які мають подібний чутливий культурно-історичний контекст;
- проведення архітектурного конкурсу на основі спільних пропозицій, які нададуть представники громад, дослідники та урбаністи.

У подальшому команда проєкту працюватиме над глибшим залученням громади до переосмислення та збереження культурної спадщини. Це довготривалий процес, який вже сьогодні стає прикладом відповідального ставлення до спільної спадщини, і запрошує рівнян стати його частиною.
Стежте за оновленнями проєкту та долучайтеся до заходів, які ми анонсуватимемо найближчим часом. Детальніше про проєкт читайте на сайті та офіційній сторінці проєкту “REHERIT 2.0: Спільна відповідальність за спільну спадщину” у Facebook, а також на сторінках Рівненської міської ради, Управління культури і туризму РМР та Стратегії розвитку культури Рівного.
«REHERIT 2.0: Спільна відповідальність за спільну спадщину» реалізується Центром міської історії та Центром «Регіональний розвиток» Агенції економічного розвитку PPV за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Ця публікація була створена завдяки фінансовій підтримці Європейського Союзу. Її наповнення є винятковою відповідальністю партнерів проєкту “REHERIT 2.0” і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу
