Історія Острога почалася ще в часи Київської Русі. Перша письмова згадка про Острог датується 1100 роком. У 14 столітті князь Данило Острозький, племінник князя Данила Романовича, заснував на крутому пагорбі на річкою Вілія замок, який у майбутньому став резиденцією родини Острозьких. Це були одні із найбагатших магнатів на території України.
Острог був одним із головних форпостів Речі Посполитої. Міський замок почали будувати у 14 столітті. Від тих часів збереглася “Вежа Мурована” (донжон – останній рубіж оборони). Зараз у «Вежі Мурованій» розміщується краєзнавчий музей.
У 15 столітті князь Василь Острозький (Красний) збудував поряд із церквою Богоявленський собор. Храм входив у систему оборонних мурів тому його північна стіна має товщину у 3 метри. Василь-Костянтин Острозький збудував у замку ще одну башту Нову (ще її називають Круглою).
Внутрішня територія замку входить нині в історико-культурний заповідник. Вона обмежена двома вежами а над входом височіє дзвіниця збудована у 1905 році.
Острозький замок займав головне місце в укріпленнях Острога. Але він був лише частиною укріплень міста, яке оточували потужні мури та башти. Із башт міських укріплень збереглися зведені у 15-16 століттях Луцька надбрамна башта (зараз у ній музей книги та книгодрукування) та Татарська. Остання була названа відповідно до назви району міста заселеного переважно татарами.
Крім перерахованих вище споруд в Острозі збереглися Успенський костел (збудований у 15 столітті), костел капуцинів (1758 рік), синагога (17 століття) та деякі інші старовинні будівлі.
Грецько-слов’янська школа (Острозька академія) заснована Василем-Костянтином Острозьким була першим значним навчальним закладом в Україні. Острозька академія перестала існувати у першій половині 17 століття. Указом Президента України від 12 квітня 1994 року розпочалося відродження Острозької академії, а указом від 30 жовтня 2000 року університету “Острозька академія” було надано статус національного. Острозька академія розміщується у будівлях колишнього монастиря капуцинів зведених у другій половині 18 століття.
Автотранспортом: можна доїхати маршрутними таксі з центрального автовокзалу Рівного. Перевірити рух автобусів можна онлайн на порталі bus.com.ua.
Залізничним транспортом: У самому місті Острог немає залізничної станції.
Найближчі залізничні станції:
– Станція Острог (розташована в с. Оженин, відстань до м. Острога близько 13 км.)
– Станція Кривин (розташована в с. Кривин, відстань до м. Острога близько 14 км.)
– Станція Здолбунів (розташована в м. Здолбунів, відстань до м. Острога близько 34 км.) Від даних станцій до м. Острога можна доїхати автотранспортом.