Там, де…смачно: Рівненський Пивзавод

понеділок – п’ятниця 08:00 – 17:00
субота 08:00 – 12:00

Рівненський пивзавод – одне із найстаріших підприємств Рівного, яке крізь роки змогло зберегти не лише історичну споруду, але й продовжити творити свою справу “пивоваріння”.

Більше століття тому у Рівному був заснований пивзавод чеськими майстрами пивоваріння. Нині цей завод є відомим виробником вишуканого пива за унікальними європейськими рецептами. Тут можна насолодитися дегустацією цього чудового напою, який варять місцеві броварі, що успадковують вміння пивоваріння від своїх попередників – монахів і ченців. Кожен турист, який прагне відвідати наше місто першочергово запитує за славнозвісний Пивзавод, адже тут виготовляють унікальне крафтове пиво, яке більше не можна скуштувати ніде в Україні.

Історичний Пивзавод

Рівненський пивзавод – одне із найстаріших підприємств Рівного, а його споруда – чудовий зразок цегляного стилю будівництва. Перша броварня у Рівному працювала з 1847 року.

Наприкінці ХІХ століття на Рівненській пивоварні було створене акціонерне товариство «Парового пивоваренного заводу «Бергшлоссъ».

На початку 1900 років контрольний пакет акцій викупив Герш Меєр Пісюк. Родина Пісюків була власниками заводу до 1939 року.В перші роки Незалежної України Рівненська пивоварня відродила історичну пивну марку «Бергшлосс». У 2005 р. підприємство стало відкритим акціонерним товариством «Рівень».

На картографічних планах Рівного кінця XVIII століття можна виявити “кам’яний бровар”, який розміщувався приблизно на території сучасного облводоканалу на вулиці Бандери. Також відомо про наявність невеликої броварні на князівському фільварку “Гірка” (сучасний парк імені Шевченка), що підтверджено описами з 1856 року, які стосуються князівської власності.

У звіті військового губернатора Житомира та цивільного губернатора Волині, який датований 1847 роком, згадується про функціонування пивоварного заводу в Рівному, що виробляв продукцію на 990 рублів щорічно. Назва та власник заводу не зазначені. Однак у зв’язку з тим, що Рівне тоді було приватновласним містом, і тільки власник мав монопольне право на виробництво та продаж алкогольних напоїв, ймовірно, броварня належала саме власнику міста, князю Любомирському.

Та сама пивоварня, що раніше фігурувала як броварня, згадується в архівних джерелах у 1861 та 1887 роках як пивоварний завод. Обсяг виробництва на той момент перевищував 15 тисяч відер пива щорічно, приносячи доходи понад 8 тисяч рублів. У кінці XIX століття Російська імперія впроваджує винну монополію, викуповуючи у власників місто право на ексклюзивне виробництво і продаж алкогольних напоїв. Таким чином, князь Любомирський отримав вражаючу для того часу суму відкупного — 240 тисяч рублів. Пивний бізнес потрапив у вправні руки єврейських торговців.

Кована решітка прикрашає корпуси Рівненського пивзаводу вздовж Соборної вулиці, на якій виткано назву підприємства – “Бергшлоссъ”. У перекладі з німецької це означає гірський (кам’яний) замок. Ця решітка збереглася до наших днів, хоча після реконструкції вона зазнала невеликих змін, зокрема, у вигляді кованих літер. Сучасний Рівненський пивзавод є прямим нащадком Акціонерного товариства “Парового пивоваренного завода “Бергшлоссъ”.

Перші корпуси заводу з’явилися в 1900 році в садибі рівненського купця ІІ Гільдії Герц-Меєра Мовшовича Писюка, що знаходилася на розі вулиць Шосової та Новаковської (теперішніх Соборної-Коперника) на площі 600 квадратних сажень. Заможний купець спочатку був одним із акціонерів. Головним же акціонером, як свідчать деякі архівні документи, був чеський підприємець, який прибув на Волинь у кінці ХІХ століття з хвилею переселенців. Згодом пан Писюк викупив контрольний пакет акцій заводу “Бергшлоссъ“, і справа стала сімейним бізнесом родини. У 1903-1904 роках Герц Писюк попросив дозволу в міської управи на розбудову в своїй садибі пивоварного заводу без парового двигуна. Було розроблено ескізи нових корпусів, але не всі їх вдалося втілити. Натомість в 1907 році пивзавод Писюка було нагороджено “Дипломом Большой награды “ на міжнародній виставці в місті Остенде в Бельгії.

До 1917 року власник пивоварні не лише змінив форму для відливу скляних пляшок з викарбуваним текстом “Паровой пивовар, заводъ” та заводське клеймо “Бергшлоссъ” Г. М. Писюка. Ровно”, а й примудрився постачати пиво до всіх найближчих міст і містечок. Пиво розвозили навіть до сільських шинків, попри близькість чеських пивоварень у Глинську та Квасилові. Не зупинявся завод Писюка й під час смути 1917-1920 років, коли влада в Рівному переходила з рук у руки щонайменше вісім разів. А з жовтня 1920-го, коли в Рівному остаточно запанували поляки, пиво “Бергшлоссъ” почали постачати до елітних рівненських ресторанів та кав’ярень.

Слава рівненського пива дещо потьмяніла з приходом до Рівного радянської влади. Спершу до війни влада намагалася націоналізувати завод, а його власника репресували. Потім під час Другої світової війни з приходом німців до міста завод знову запрацював тільки вже під німецькою маркою. Тікаючи з міста в 1944-у, німці не тільки залишили неушкодженим сам завод, а й покинули значну кількість сировини, придатної для роботи пивоварні.

Пізніше завдяки радянській владі заводу знову декілька разів загрожувало закриття, а його якість і слава все більше тьмарилася та забувалася.

За часів Незалежності підприємство поміняло назву, в нього з’явився новий власник, а відтак, і шанс на відродження колишньої слави давньої броварні.

Підписуйтеся на нас у соцмережах:

Перейти до вмісту