Там, де…цікаво: Літературний музей Уласа Самчука

вівторок-п’ятниця, неділя з 10-00 до 18-00
субота, понеділок – вихідні

+38(096)-133-38-44

Музей нашого міста, який розкриває творчість видатного письменника Рівненщини, Уласа Самчука – Літературний музей Уласа Самчука. Заклад відкрито 20 лютого 2007 р. у 102-річницю від дня народження письменника.

Музей знайомить відвідувачів із життєвим і творчим шляхом видатного майстра художнього слова ХХ ст. Уласом Самчуком, виховує почуття патріотизму через призму його творів шляхом образного слова.

Тут зберігаються та експонуються речі з колишнього помешкання Мучинських, де мешкав Улас Самчуку Рівному з 1941 по 1943 рік: письмовий стіл, стільці, сервант, ліжко, фортепіано та ін. Також в експозиції представлені перші видання трилогії “Волинь”, інші твори письменника, листи, фотографії, його особисті речі. Увагу привертає картина “Полтавський краєвид” відомого художника Ф. Кричевського.

Час від часу у музеї відбуваються загальноміські культурні заходи, зокрема: вручення міської літературної премії імені Уласа Самчука; щорічне вшанування дня народження та смерті письменника під назвою “Свіча пам’яті”, презентації місцевих літераторів, дитячих художніх творів, ювілейні вечори митців, історичні портрети, літературно-музичні вечори, церемонія вручення літературних премій та просвітянської ім. Г. Чубая. Щорічно проводиться дитячий літературний конкурс “Марія. Мати. Україна”. Музей сприяє видавництву книг сучасників та сподвижників Уласа Самчука, рівненських літераторів, творів Уласа Самчука, фотоальбомів культурних заходів.

Підписуйтеся на сторінки музею у соціальних мережах

Про Уласа Самчука

Видатний письменник Улас Самчук родом із Рівненщини, яку він любив всім серцем. Адже саме місце народження його з дитинства спонукало до захоплення літературою – Дерманський монастир, настоятелем якого був свого часу відомий полеміст Мелетій Смотрицький, здавна був своєрідним інтелектуальним центром. Саме тут, в чотирикласовій вищепочатковій школі, що діяла при Дерманській Святофеодорівській учительській семінарії, розпочав 12-річний Улас навчання.

Одним із найлегендарніших його творів стала трилогія “Волинь”. Саме за цю роботу йшли розмови про висунення Самчука на Нобелівську премію, але, на жаль, до кінця справа не була доведена.

У рідному Рівному письменник очолив випуск газети “Волинь”, яка скоро стала загальноукраїнською. У “Волині” тоді ж працював молодший брат Симона Петлюри Олександр. В газеті друкувалися статті й вірші Євгена Маланюка, Олега Ольжича й Олени Теліги. Також Улас Самчук зорганізував у Рівному видання дитячого часопису “Орленя”. Письменник вважав, що в ті складні часи український народ не повинен бути “безсловесним” і має творити власне інформаційне поле.

Улас Самчук – літописець України крізь війни, табори, Голод і екзил

Улас Самчук видав першу у світі художньо-психологічну повість про злочин Голодомору в Україні 1932-1933-х років під назвою “Марія”. Це перший поет з уст якого світ дізнався про страшний геноцид українського народу, який влаштувала більшовицька влада. Роман перекладався англійською і французькою, проте наклади, не без втручання російських спецслужб, були знищені. Він був яскравим прихильником європейськості і ненависником “руского міра”.

Самчук писав:

“І що ж лишається? Нічого іншого, як боротьба. Нічого іншого, як лишитися тим, чим створила нас природа – європейцями… По натурі і уосібленню… По вдачі і світосприйманню”.
Перейти до вмісту